Chce-li někdo soukromě podnikat, měl by už od počátku počítat mimo jiné i s tím, že zatímco si takto někdy vydělá dost, jindy tomu tak vůbec nemusí být. Je celá řada situací, v nichž si na sebe nevydělají třeba ani ti nejlepší ze soukromníků, někdy jdou ekonomicky ke dnu i ty zdánlivě nejperspektivnější podniky. A příčin, proč tomu tak je, by se dalo uvést skutečně mnoho.
Jenže ono je vlastně poměrně jedno, proč se některý podnikatel někdy dostane do potíží. Když už má peněz pomálu nebo dokonce neví, jak se vymanit z dluhů, je pozdě na nějaké to honění bycha. V tu chvíli už se musí hledat nějaká cesta vedoucí k nápravě.
A jak se soukromníci dostanou k penězům, pokud si je právě nedovedou vydělat? Vlastně už jen jediným způsobem. Chybějící peníze si lze od někoho vypůjčit. A od koho? Přece od toho, kdo je dotyčnému nabídne, a to pokud možno co nejvýhodněji a za zvladatelných podmínek.
Nesmíte ale určitě věřit, že je těch, kdo podnikatelům v nesnázích ochotně pomohou, mnoho. Čím je na tom soukromník po finanční stránce hůř, tím komplikovaněji se mu pátrá po někom, kdo by mu půjčil. A ten, kdo má nízké příjmy či záznamy v registrech dlužníků, usiluje vesměs marně o nějakou bankovní půjčku. Pro banky není někdo takový bonitní.
A když si chce půjčit podnikatel v zoufalé situaci, který už nemůže nabídnout nic než skromné příjmy a nějakou tu nemovitost, může si nejednou vybrat jenom mezi tím, zda mu pomůže americká hypotéka nebankovní anebo už nikdo a nic.
Je to tak. Jedině taková nebankovní hypotéka bývá často dosažitelná pro soukromníky, kteří se mohou za splácení zaručit jenom zástavou nemovitosti a nevypadají právě důvěryhodně. A když je jediná, je logické, že ji lze takovým zoufalým podnikatelům doporučit. A když si tito mají vybrat mezi podobnou půjčkou a bankrotem, neměli by zaváhat.