Vydra mořská – důležitý článek ve světě oceánu

Nejen primáti dovedou používat nástroje ve svém životě. Šikovná je v tomto ohledu i například vydra mořská. Tento savec obývá mořské pobřeží Tichého oceánu. Má robustní tělo, které měří bez ocasu až metr a půl. Ocas přidá dalších třicet centimetrů.
·        Aby mohla vydra dobře plavat ve vodě, má (stejně jako její příbuzná vydra říční) na končetinách plovací blány.
·        Více vyvinuté jsou na zadních končetinách.
mořská vydra na kamenech
Vydra mořská se živí lovem měkkýšů nebo korýšů.A jelikož by se do nich špatně dostávala, umí si poradit s pomocí kamene. Když uloví potřebné množství potravy, přibere si k ní ještě nějaký vhodný plochý kámen. Po vynoření na hladinu plave na zádech a na břicho si položí právě zmíněný kámen. Pak o něho tluče s ulitami ulovených korýšů a měkkýšů tak dlouho, dokud se skořápka nerozbije. Kámen dovede používat i k tomu, aby otloukla plže, kteří jsou přichyceni ke skalám pod mořskou hladinou.
o   Přesto si někdy chroupne do tvrdé skořápky a ničí si tím svůj chrup.
o   Z tohoto důvodu se dožívá ve volné přírodě pouhých asi deseti let.
o   Opotřebované zuby nejsou totiž schopné rozkousat potravu a vydra strádá hlady.
V zajetí se může dožít i věku třiceti let.
mořská vydra

Vydru mořskou je třeba chránit

Vydra mořská rodí jedno mládě, výjimečně má dvojčata. V době, kdy má mladé, používá své břicho stejným způsobem i pro převoz svých potomků. Vydra mořská doplatila na tři své vlastnosti.
1)    Je hravá.
2)    Bývá zvědavá.
3)    Je majitelkou krásné kožešiny.
Právě z těchto důvodů ji člověk téměř vyhubil. Naštěstí se snad ještě včas rozhodlo o ochraně tohoto krásného tvora. Zajímavé je, že na přítomnosti vydry jsou závislé velryby. Vydry napomáhají regulovat mořské ježovky, které likvidují mořské řasy. Ty jsou nutné pro život velryb, které v jejich hustém porostu nacházejí úkryt před predátory a nepříznivými povětrnostními vlivy.

Scroll to top