Stavíme horskou bystřinu

Pokud máme zahradu ve svahu mámě práci na tomto projektu výrazně zjednodušenou. Pokud ne, čeká nás přemístění zeminy a vytvoření nakloněné roviny, po které bude náš potůček klokotat. V zásadě nepotřebujeme velké převýšení. Úplně nám stačí necelý půlmetr a věřte, že se voda jen povalí. A to i v případě, když jí do proudy vystavíte překážky jako vodopád či malý splav.
japonská zahrada
Než však začnete zeminu vršit do svahu musíte do země usadit potrubí. Pokud budete soustavu jezírek na zimu vypouštět (doporučuji) nemusíte potrubí zasazovat až do nezamrzné hloubky. Nezapomeňte však na vypouštěcí ventil.
V místě pod spodním jezírkem umístíte do potrubí čerpadlo. Čerpadlo vybírejte podle požadovaného objemu vody, která by měla protékat potůčkem. Rovněž budete muset vymyslet, kudy k čerpadlu přivedete napájení.
Zakoupená jezírka většinou nemají vypouštěcí otvor. Ten budete muset vyrobit. Doporučuji využít sortimentu v obchodech pro instalatéry. Úplně si vystačíte s vypouštěcí sadou pro vanu či umyvadlo. Výhodou bude snadná montáž.
mech u studánky
V horním jezírku nemusíme upravovat nic. Jen vymyslíme, jakým způsobem bude do něj přitékat voda. Tento přítok pak zamaskujeme, aby nebyl nápadný a nerušil tak výsledné dílo.
Když už máme potrubí s čerpadlem, výtokem a přítokem vymyšleno a usazeno, začneme s budováním onoho svahu. Začínáme usazením obou jezírek. Nezapomínejte, že horní jezírko musí být lehce nakloněno směrem ke korytu potůčku, aby bylo umožněno vodě přirozeně odtékat. Mezi nimi pak narovnáme val zeminy. Když máme svah odspádovaný, vyhloubíme samotné mělké koryto potůčku. Korýtko překryjeme pevnou folií, kterou po stranách uchytíme.
Nyní už jen zdobíme. K výzdobě korýtky použijeme kamení různé velikosti. Po krajích umisťujeme kameny větší a velké. Kromě efektního vzhledu ještě lépe uchytí folii.
zahradní vodopád
Nyní můžeme naplnit horní jezírko. Vodu napouštíme do doby, než je hladina vody ve spodním jezírku ve výšce, jakou chceme. Zapneme čerpadlo. Pakliže jsme nikde neudělali chybu, zahájili jsme nekonečný koloběh vody v naší soustavě.
Tok potůčku ještě upravíme, aby vznikly třeba zajímavé peřeje. A pak už jen relaxujeme pohledem, a hlavně poslechem zurčícího potůčku.

Scroll to top