Domácí elektrárna


Fotovoltaika je vlastně mechanismus, kterým se sluneční záření pomocí speciálních panelů přeměňuje na elektrickou energii. Ačkoli se jedná vlastně o novinku, která svůj boom zažila zhruba před deseti lety, nyní se již dá označovat za propracovanou a spolehlivou technologii, díky níž ušetříme. Samozřejmě nejdříve budeme nejprve muset zainvestovat. Náklady se nám ale vrátí a kromě vlastní peněženky prospějete také životnímu prostředí.

pexels-photo-301599

Jak už to tak bývá, koluje kolem domácích fotovoltaických elektráren spousta mýtů. Kterým věřit a kterým se naopak smát?

Úplně nejvíce nás při pořízení zajímá návratnost investice – tedy za jakou dobu se nám vložené prostředky na její pořízení vrátí zpátky. Samozřejmě zde závisí na počasí a typu (tedy i ceně) daného zařízení, proto je třeba výpočet trochu zobecnit. Nejběžněji pořizovanou elektrárnou je ta s výkonem kolem 5 kWp, která v průměru stojí asi 230 000 Kč. Úplně soběstačnou vaši domácnost neudělá, ale v našich podmínkách vyrobí průměrně 5 000 kWh elektřiny za rok. Při průměrné ceně 4,75 Kč za kWh to znamená roční úsporu zhruba 23 750 Kč, což znamená, že výsledná návratnost je kolem 10 let, přičemž životnost panelů je garantována po dobu 20-25 let, v praxi by pak mohli vydržet i let 40.

pexels-photo-433308

Další otázkou je fotovoltaika svépomocí. Ano, za samotnou instalaci sice ušetříte, otázkou však je, zda se to vyplatí. Neodborná instalace totiž nese řadu rizik – poškození panelů či stavby, nesprávné fungovaní nebo třeba nemožnost získat dotaci (ta může dosahovat výše i 170 000 Kč, takže je otázkou, zda se nakonec úspora neprodraží).

Dalším mýtem je soběstačnost – v našich podnebných podmínkách je to nemožné. A to i při pořízení elektrárny s baterií, která ukládá zrovna nespotřebovanou elektřinu na později. Většinou ale poslouží k vyrovnání denních výkyvů, kdy už slunce nesvítí.

Scroll to top