Business
Peníze a zboží, aneb rozluštění ekonomických teorií
Vztah mezi penězi a tím, co se bude kupovat, bylo vždy ústřední otázkou měnové teorie. Klíčem k porozumění této záležitosti je rozdíl, který ekonomové dělají mezi hodnotami obličeje (nebo nominálními) a reálními hodnotami, tj. Mezi oficiálními hodnotami uvedenými v současných dolarech, librách, eurech atd. A stejná množství upravená o cenovou hladinu. To druhé je skutečná hodnota tj. skutečné množství zboží, služeb a aktiv, které se za peníze budou kupovat. To lze chápat jako skutečnou kupní sílu peněžních prostředků.
Poptávka po penězích
Ekonomové obecně tvrdili, že úroveň cen je určena především množstvím peněz. Ale přesně, jak množství peněz ovlivňuje úroveň cen a jaké jsou účinky změn v množství peněz byly koncipovány různými způsoby v různých časech. Existují dvě hlavní otázky, které je třeba zvážit. Za prvé, co určuje poptávku po penězích (množství peněz, které ochotně drží veřejnost) A za druhé, jak změny v zásobě peněz ovlivňují cenovou hladinu a jiné nominální hodnoty?
Vláda a cirkulace peněz
Vláda nebo její centrální banka určuje nominální množství peněz, které cirkulují, ale veřejnost určuje skutečnou hodnotu peněz. Pokud centrální banka poskytuje více peněz, než chce veřejnost držet, veřejnost vynakládá přebytek peněz na zboží, služby nebo majetek. Zatímco dodatečné výdaje nemohou snížit nominální peněžní zásobu, budou tyto výdaje zvyšovat ceny objektů, které nejsou předmětem meze, protože příliš mnoho peněz je pronásledování omezené zásoby zboží a majetku. Následný růst cen sníží skutečnou hodnotu peněžních prostředků, dokud veřejnost nezíská skutečnou hodnotu, kterou si přeje udržet v souhnu. Naopak, pokud centrální banka poskytuje méně peněz, než chce veřejnost držet, výdaje zpomalují. Ceny klesají, čímž se zvyšuje množství reálných zůstatků.