Site Overlay

Úsporná zářivka versus LED diodová žárovka – kterou z nich si vybrat?

Budeme-li porovnávat účinnost (světelný tok) úsporek a LED žárovek, můžeme směle konstatovat, že oba typy této osvětlovací techniky vyprodukují z jednoho wattu elektrické energie v průměru 50 lumenů. Oba světelné zdroje lze tedy použít jako náhradu klasických žárovek s normovanými závity E14 a E27.
klasická žárovka

Životnost

LED diodové žárovky mají životnost přibližně 25 tisíc hodin, přičemž se jejich svítivost po celou dobu životnosti nemění. Úsporné zářivky vykazují životnost mnohem nižší, uvádí se v průměru kolem 6 tisíc hodin, přitom většina z nich již po 1500 hodinách provozu výrazně ztrácí na svítivosti.
žárovka LED

Rtuť a likvidace nebezpečného odpadu

Zatímco u LED diodových žárovek se žádná rtuť nevyskytuje a nemusí být tudíž likvidovány jako nebezpečný odpad, v úsporných zářivkách je rtuť součástí náplně trubice. Nebezpečná situace nastává při náhodném rozbití úsporné zářivky, zvlášť v prostorách, kde se pohybují děti nebo domácí zvířata. Stává se, že kvůli jedné rozbité úsporce vyjíždí do bytu speciální tým, který celý prostor od nebezpečné rtuti a jedovatých výparů musí vyčistit.

Náběh světelného zdroje

LED diodové žárovky se po zapnutí vypínače okamžitě rozsvítí na „provozní“ hodnotu. Úsporkám trvá několik minut, než se „rozjedou“, a mezi zapnutím a vypnutím světla by neměla být kratší doba než 30 minut. Úsporky se častým rozsvěcením a zhasínáním ničí, zvlášť v případech, kdy jsou úsporky instalovány na chodbách, nebo v místech, kudy jen „proběhnete“ a svítíte kvůli tomu jen pár minut.
kroucená žárovka

Pořizovací cena

Ta odpovídá výhodám a kvalitě. Počítejte s tím, že LED diodové žárovky budou až o 50% dražší, než úsporné zářivky. Ale navzdory pořizovací ceně hrají LED diodové žárovky stále prim a vzhledem k jejich dlouhé životnosti se Vám taková investice rozhodně navrátí. Na některých místech, např. osvětlení kuchyňské linky, pracovního stolu, různých bytových zákoutí lze použít i tzv. LED diodové pásky, ve kterých jsou diody umístěny v pásu za sebou. Jsou jednak designovým vhodným doplňkem, a zároveň velmi příjemným a levným zdrojem světla.